Неділя, 31.05.2020, 09:41

Вітаю Вас Гість | RSS


16:30
Поради психолога: "Що таке стрес та 6 універсальних прийомів боротьби із ним."

Стрес – це стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних умовах життя людини.

Життя часом стає суворою і безжалісною школою для людини. Труднощі, які виникають на нашому шляху (від дрібної проблеми до трагічної ситуації) викликають у нас емоційні реакції негативного типу, що супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень. Але невеликий стрес не завжди поганий. Він може допомогти вам залишатися зосередженими, енергійними й здатними впоратися з новими викликами,  тримає вас у тонусі під час виступу перед великою аудиторією або при вирішенні кризової ситуації. Однак у сучасному світі стрес занадто часто виглядає як емоційна американська гірка. Багато роботи, шалений ритм життя, події, які постійно змінюються в сучасному світі, можуть викликати у вас почуття занепокоєння, виснаження і перевантаження. І коли напруження стає забагато, воно перестає бути корисним і починає завдавати шкоди вашому розуму і тілу.

Є багато способів підвищити власну стресостійкість та психологічну відновлюваність. Умовно їх можна поділити на стратегічні (ті, які варто інтегрувати у своє життя і впроваджувати систематично для формування навичок) і тактичні (ті, які допоможуть вам швидко опанувати себе у напруженій ситуації).
1. Поговоріть із ким-небудь

Іноді найкращий спосіб знизити рівень стресу — поділитися своїми переживаннями. Поговоріть із людиною, якій довіряєте. Підтримка і співчуття можуть допомогти зняти напругу та відновити почуття спокою. Майте на увазі: інша людина не повинна вирішувати ваші проблеми, їй просто потрібно побути хорошим слухачем.

Проговорюючи, ми беремо під контроль свої переживання.
2.  Піклуйтеся про себе

Коли ви підтримуєте своє здоров’я збалансованим харчуванням і фізичними вправами, ви стаєте сильнішими і більш стійкими до стресу.

Виділяйте час на регулярні фізичні вправи, плануйте це, як плануєте робоче завдання на день. Фізичні вправи — ефективний спосіб підняти настрій, загострити фокус, розслабити розум та тіло. Ритмічні рухи (такі як ходьба, біг, танці тощо) особливо заспокоюють нервову систему. Для максимального полегшення стресу спробуйте виділяти щонайменше 30 хвилин в день на фізичну активність.
3. Не жертвуйте сном

Часто ми намагаємося зробити більше справ за рахунок часу на сон. Такий підхід тільки шкодить вашій продуктивності, творчості, здатності вирішувати проблеми та фокусуватися. Чим якісніше ви відпочиваєте, тим краще можете виконувати ваші обов’язки та справлятися зі стресом.

Підвищуйте якість вашого сну. Наприклад, лягайте спати і вставайте в один і той же час щодня. Намагайтеся спати приблизно 8 годин на добу.
4. Визначте пріоритети та організуйте робочий час

Існують прості практичні кроки, які ви можете зробити, щоб відновити контроль над ситуацією й не дати купі роботи й стресу зіпсувати вам життя.

Створіть збалансований графік. Намагайтеся знайти баланс між роботою та сімейним життям, соціальною діяльністю, щоденними обов’язками та часом для себе.

Плануйте регулярні перерви. Переконайтеся, що протягом дня у вас є час для медитації, короткого відпочинку, щоб прогулятися, поспілкуватися з другом, випити каву з цукеркою. Це допоможе вам розслабитися, зарядитися енергією і бути більш продуктивним.

Встановіть здорові особисті межі. Багато хто відчуває себе зобов’язаним бути доступним 24 години на добу і перевіряти смартфон на все, пов’язане з роботою. Але важливо мати періоди, коли ви не працюєте або не думаєте про роботу. Визначте час, коли ви не перевіряєте електронну пошту, прийміть рішення не відповідати на робочі дзвінки ввечері або у вихідні дні тощо.

Розбийте проекти на невеликі кроки. Якщо великий проект здається вам заважким, зосередьтеся на одному керованому кроці за раз та не намагайтеся зробити все відразу.
5. Позбудьтеся шкідливих звичок, які провокують у вас стрес

Багато хто посилює свій стрес негативними думками та поведінкою. Коли ви зміните цю звичку, то побачите, що справлятися зі стресом стане легше.

Ставте перед собою реальні цілі. Коли ви ставите собі нереалістичні цілі, ви налаштовуєте себе на відставання. Прагніть зробити все можливе; ніхто не може попросити вас про більше.

Працюйте над своїм негативним мисленням. Якщо ви зосередетесь на недоліках кожної ситуації, ви відчуєте, що ваша енергія та мотивація знижуються. Спробуйте позитивно думати про те, що ви робите, і хваліть себе за досягнення, навіть невеликі.

Не намагайтеся контролювати неконтрольоване.  Зосередьтеся на тому, чим ви можете керувати. 

Шукайте гумор у будь-якій ситуації. 
6. Формуйте навички релаксації

На стресовий імпульс варто свідомо відповідати релаксацією, яка здатна перешкодити впливу стресового імпульсу — затримати його або хоча б послабити, запобігши психосоматичним порушенням в організмі. Активізуючи діяльність нервової системи, релаксація регулює настрій і ступінь психічного збудження, дозволяє послабити або й зовсім позбутися викликаного стресом психічного й м’язового напруження.

Якщо ви опинились у стресовій ситуації зненацька, скористайтеся наступними варіантами самодопомоги, щоб загальмувати розвиток гострого стресу і швидко опанувати себе:

Змініть обстановку, якщо це можливо. Перейдіть в інше місце, де нікого немає, або вийдіть на вулицю, де зможете залишитись наодинці зі своїми думками. Проаналізуйте подумки місце, куди ви перейшли, зосередьтеся на деталях, які вас оточують.

Займіться якоюсь справою. Будь-чим, що може відволікти вас від думок: приберіть робочий стіл, поскладайте речі. Секрет цього способу простий: будь-яка діяльність, особливо фізична праця, у стресовій ситуації виконує роль громовідводу — допомагає відволіктись від внутрішнього напруження.

Послухайте улюблену заспокійливу музику. Намагайтеся вслухатися, сконцентруватися на ній. Пам’ятайте, що концентрація на чомусь одному сприяє повній релаксації і викликає позитивні емоції.  

Щоденна практика медитацій / майндфулнес також здатна позитивно впливати на ваше самопочуття та опірність стресовим ситуаціям. Можете взяти на озброєння одну із практик і використовувати її в стресових обставинах для заспокоєння.

«Уважна пауза» — простий підхід із 2 кроків, коли ви під час стресу зупиняєтесь і уважно дихаєте протягом 15 секунд, після чого ставите собі одне питання: «Як я можу використати одну з моїх сильних сторін саме зараз?»  

Глибоке дихання. Сядьте зручно і закрийте очі. Уявіть себе у приємному місці — на березі річки, моря або будь-де, де вам спокійно. Повільно і глибоко вдихайте через ніс, на піку вдиху на мить затримайте подих, після чого видихніть якомога повільніше. Спробуйте уявити собі, що з кожним глибоким вдихом і тривалим видихом ви частково позбуваєтесь стресу і напруження.

Ще одна вправа. Сядьте зручно, закрийте очі і спрямуйте увагу на своє дихання. Коли думки, емоції, фізичні відчуття або зовнішні звуки приходять до вас, просто помітьте їх, прийміть та відпустіть, знову зосередивши увагу на диханні. У голову будуть приходити абсолютно різні думки, це нормально — дозвольте своєму розумові блукати і поступово поверніть його у стан спокою. Ближче до закінчення практики потроху усвідомте своє тіло, почніть прислухатися до того, що відбувається довкола, згадайте предмети, які вас оточують, і відкривайте очі
І пам’ятайте: піклуватися про себе – це не означає повністю змінювати спосіб життя. Навіть дрібниці можуть підняти вам настрій, додати енергії і дозволити вам відчути, що ви знову керуєте ситуацією.

Переглядів: 41 | Додав: kravchenkotraid | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]